top of page
iStock-625130542.jpg

KÜRTAJ

Kürtaj (Küretaj) Nedir?

Günümüzde gebelik sırasında kullanılan bir yöntem olan kürtaj yöntemi ile gebeliğin erken sonlandırılması mümkün olur. Aynı zamanda bu yöntemin uygulanması ile birlikte istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması mümkündür. Günümüzde gebelik aşamasında bazı durumlarda annenin sağlığı gözetilerek hastalara bu tedavi yöntemi uygulanabilir.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Gebeliğin 10. Haftasına kadar kürtaj yapılabilir. Bunun yanı sıra aynı zamanda hastaların 18 yaş üstü olması kendi rızaları ile bu tür işlemlere onay vermelerine imkan tanır. Bunun dışında bu tür işlemlerin evli kişiler için uygulanması aşamasında özellikle eşlerin rızasının alınması gerekir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Günümüzde bu tür yöntemlerin arasında vakumlu yöntem ön plandadır. Bu yöntemde gebelik için ceninin vakumla çekilerek hastanın tedavi edilmesi sağlanır. En sağlıklı ve en basit yöntemler arasında gelen bu yöntem ile hastanı güvenle işlem görmesi mümkün olur. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemler arasında gelir.

Vakumlu Çekim 

Özellikle gebeliğin ilk evrelerinde başarılı sonuçlar veren bu yöntemin uygulanması ile birlikte ince bir kanal aracılığı ile hastanın tedavisi sağlanır. En basit ve uygulanması en basit hali olan bu yöntemin uygulanması ile birlikte hastanın tedavisinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması mümkün olur.

Kürtajın yasal süresi kaç haftadır?

Bu tür ameliyatlarda yasal süre sınırı bulunur. Esas olarak gebelik en fazla 10 haftalık olana kadar yasal olarak bu tür ameliyatlar ile gebeliğin sonlandırılması mümkün olur. Yasaların dışında bu tür yöntemlerin 10. Haftadan sonra uygulanması mümkün değildir. Aynı zamanda cenin ile ilgili ahlaki nedenlerden dolayı da bu sürenin aşılmaması gerekir.

Kürtaj Ne kadar Sürer?

Basit bir işlem olan kürtaj işlemlerinin uygulanması ile birlikte hastaların tedavisi aşamasında genellikle kısa sürelerde tedavi imkanı mümkün olur. Aynı zamanda bu tür işlemlerin yerine getirilmesi ile birlikte 10 dakika içerisinde tedavi imkanı ortaya çıktığından dolayı insanların vakumlu yöntemi tercih ettiği görülür.

Kürtaj Öncesi Hastanın Dikkat etmesi ve Yapması Gerekenler

Bu işlem öncesinde hastanın vajinal temizliğini yapması gerekir. Bunun dışında hastanın kullandığı ilaçları doktoru ile paylaşması ve aynı zamanda gereken tetkiklerin yapılması da önem taşır. Günümüzde hastaların bu tür uygulamaları yaparak daha başarılı sonuçlar elde etmesi mümkün olur. Aynı zamanda hastaların tedavisi

Kürtaj süresi ne kadar?

Her ülkenin kendi yasalarına göre değişmekle beraber ülkemizde isteğe bağlı gebelik sonlandırma yani kürtaj işlemi yasal olarak 10 haftaya kadar yapılabilmektedir. 10. Haftadan sonra isteğe bağlı olarak işlem yapılması ülkemizde kesinlikle yasaktır.

Kürtaj sonrası neler yapılmalı? nelere dikkat edilmeli?

Genellikle vakumlu yöntem ile yapılan işlem sonrasında hastanın bir süre gözetim altında tutulması gerekir. İşlemin tamamlanmasının sonucunda aynı zamanda hastanın vajinal kanama olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Bu nedenle işlem sonrasında hastanın belirli bir süre gözetim altında tutulması gerekir.

Kürtaj yasak mı?

Kürtaj ülkemizde yasak değildir. Fakat belirli kuralları vardır. İsteğe bağlı olarak yapıldığında yasal sınır 10 haftadır ve çiftler evli ise her iki eşin de bu konuda rızası olmalıdır.

Gebelikte ne zaman yapılır?

Küretaj yapılabilmesi için gebelik ultrasonda görülebilecek boyuta gelmelidir. Görüldüğü andan itibaren 10 haftalık yasal sınır içerisinde isteğe bağlı olarak gebelik sonlandırılabilir.

Kürtaj Ücreti 2023

Kürtaj ücretleri ortalama 3000TL – 4000TL arasındadır. İşlem ücreti uygulanacak anestezi şekli, çoğul gebelikler, kist benzeri oluşumlar ve gebelik haftası gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. İşlem ücreti çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Uygulanacak anestezi şekli çoğul gebelikler kist benzeri oluşumlar ücret artışına sebep olabilir.

Kürtaj Fiyatları 2023

Özellikle yasal sınırlar içerisinde uygulanmakla birlikte günümüzde kürtaj fiyatları insanların ulaşabilecekleri makul seviyelerde yer alır. Bunun dışında bu tür uygulamaların ortaya çıkması ile birlikte aynı zamanda tedavi yöntemlerinin yaygınlaşması ile birlikte fiyatlar daha aşağı seviyelere inebilir.

Kısırlık Olur mu?

Bu yöntem ile yapılan tedavi sonrasında kısırlık sorunu ortaya çıkmaz. Bu nedenle hastaların bu yöntemi gereken durumlar için güvenilir bir şekilde uygulaması mümkün olur. Aynı zamanda hastaların tedavisi aşamasında ihtiyaç duyulan bu tür yöntemlerin uygulanması ile birlikte sağlıklı bir rahim yapısı ortaya çıkar.

Kürtajın yapılmaması gereken durumlar

Eğer gebelik süresi 10 haftayı aşar ise bu durumda hastaların yapmaması gerekir. Yine çeşitli kan sulandırıcı kullanan hastaların bu tür tedavileri uygulamaması gerekir. Günümüzde bu tür uygulamaların ortaya çıkması ile birlikte yasal düzenlemelere göre hareket etmek gerekir.

Küretaj sırasındaki anestezi güvenli mi?

Yapılan anestezi ile hastaların tedavisinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması mümkün olur. Anestezi uygulamaları genellikle başarılı uygulamalar olarak ön plana çıkar. Bunun dışında kürtaj uygulamalarında genellikle lokal dışında genel anestezi uygulanarak hastanın daha rahat etmesi mümkün olur.

Küretaj Kimlere yapılır?

18 yaş üzeri ve bekar bayanlara kendi isteği ile yapılabilir. Resmi olarak evli olan bayanlarda ise eş izni de gerekmektedir.

Devlette kürtaj paralı mı?

Devlet hastanelerinde isteğe bağlı gebelik sonlandırma yapılmamaktadır. Son dönemde tercih edilen bir yöntem olan vakumlu kürtaj yönteminin uygulanması ile birlikte aynı zamanda hastaların basit işlemler ile tedavi imkanı olması nedeni ile başlarına bir şey gelme imkanı olmaz. Bunun yanında yasal süreler içerisinde yapılan bu tür işlemler ile insanların yasal olarak sorunlar ile karşılaşmaması mümkün olur.

Küretaj sırasında başıma bir şey gelir mi?

Son dönemde tercih edilen bir yöntem olan vakumlu kürtaj yönteminin uygulanması ile birlikte aynı zamanda hastaların basit işlemler ile tedavi imkanı olması nedeni ile başlarına bir şey gelme imkanı olmaz. Bunun yanında yasal süreler içerisinde yapılan bu tür işlemler ile insanların yasal olarak sorunlar ile karşılaşmaması mümkün olur.

İlacı var mı?

Bu tür tedavi yöntemleri için tercih edilen en güvenilir yöntem vakumlu yöntemi olmakla birlikte bu yöntem dışında daha riskli ilaçlı yöntemler bulunabilir. Bu tür yöntemlerin dışında genellikle insanların daha kısa sürdüğü ve daha iyi sonuç verdiği için vakumlu yöntemleri tercih ettiği bilinir. Günümüzde ilaçlı yöntemlerin pek başarılı sonuçlar vermemesi nedeni ile bu tür yöntemlerin ön plana çıktığını ifade edebiliriz. Aynı zamanda hastaların işlem sonrasında olası rahatsızlıklarının ortadan kaldırılması amacı ile vakumlu yöntem kullanılır.

Küretaj Tekniği

Çeşitli cerrahi yöntemler uygulanabilmekle birlikte bu tür yöntemlerin arasında vakumlu yöntem ön plana çıkar. Vakumlu kürtaj uygulamaları ile hastaların tedavi sürelerinin kısalması sağlanabilir ve aynı zamanda hastaların tedavilerinin daha sağlıklı bir şekilde tamamlanması mümkün olur. Genel olarak bu tür nedenlerden dolayı bu tür yöntemlerin uygulanması ile birlikte hastaların başarılı işlemler gerçekleştirmesi mümkündür.

Riskleri Nelerdir?

Eğer güvenilir bir sağlık merkezinde bu tür işlemleri yerine getirirseniz olası risklerin de en aza indirilmesi mümkün olur. Günümüzde uygulamalarının yenilikçi yöntemler ile uygulanması ile birlikte aynı zamanda insanların bu konuda ihtiyaçlarının karşılanması mümkün olur. Son dönemde bu tür ihtiyaçların karşılanması aşamasında çeşitli yöntemler kullanılır.

Hangi Tip Anestezi Uygulanır?

Genel anestezi yönteminin uygulandığı bu tür tedavi yöntemleri ile gebeliğin sonlandırılması mümkün olur. Aynı zamanda bu tür yöntemlerin sağlıklı bir şekilde uygulanması ile birlikte insanların gebelik için rahim içi temizliğinin yapılması mümkün olur. Günümüzde bu tür sürelerde anestezi uygulanarak işlem sağlanır. Güvenilir sağlık merkezlerinden uygulamalar ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak mümkün olabilir

bottom of page